SKLEP

kontakt@studiowiton.com

+48 797 709 568

+48 797 709 568

działalność gospodarcza

jednoosobowa działalność gospodarcza

ewidencja działalności gospodarczej

jak obliczyć ratę leasingu

©2024 Studio Witoń 

 

 


 

31 sierpnia 2022

Bez budżetu rocznego nie pojedziesz!

zdjęcie rąk
zdjęcie z monetami

Co to jest budżet roczny? Czy każdy przedsiębiorca powinien go zrobić? Aż 85% mikro przedsiębiorców nie robi budżetu rocznego w swojej działalności! 

Dlaczego?
 

Sprawy mają się bardzo prosto - często mylą budżetowanie z ilością środków na koncie. Nic bardziej mylnego, dlatego większości tych środków brakuje. Bo nie robią budżetu. Wybierając się do sklepu, idziesz tam w konkretnym celu: najczęściej sprawdzasz co jest Tobie potrzebne; makaron, mąka, masło chleb, etc. Zakładasz, że wydasz na to daną kwotę i przeliczasz, że starczy Ci to na około 7 dni - wydasz 140 zł. Szykujesz kasę, ubierasz się i idziesz. 
Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w twojej firmie. Wiadomo, że się lekko różni, lecz cel jest ten sam: masz poczucie bezpieczeństwa, że kupisz wszystko, czego potrzebujesz i starczy Ci środków. 

Kiedy robić budżet?

 

Wszystko zależy od tego, od kiedy prowadzisz działalność. Zazwyczaj budżet robi się na koniec roku w okolicach listopada, choć możesz go zrobić w każdej chwili. Wspomniałem już, że budżet to nie pieniądze na koncie. Co składa się na budżet we firmie?
Załóżmy że produkujesz tapety na wymiar. Budżet zakłada się na rok, lecz ja wolę potem go rozbić na kwartały, ponieważ mam większą kontrolę nad tym co zaplanowałem na rok. Mogę wyłapać gdzie się pomyliłem już po 3 miesiącach i szybko zareagować, nanieść poprawki, przez co nie tracę pieniędzy. Jak to się ma w praktyce i co wchodzi w skład budżetu? 

Budżet dzielimy na koszt stałe i zmienne. Co jest kosztem stałym? Kosztem stałym będzie pracownik lub w tym wypadku półprodukt, czyli podłoże tapety. Wiem, że płacę za 1m2 np. 25 zł, chyba że hurtownia zmieni cenę. Dlatego warto robić co 3 miesiące analizę, nanosić korekty. Kosztem zmiennym będzie rachunek za prąd, gaz czy wodę. Wszystko zależy, jakie będzie zużycie.


Zakładam, że chcę sprzedać 1000 m2 tapety. Jakie założenia muszę uwzględnić? Oczywiście mamy narzędzie excel.
Nie tworzymy nic skomplikowanego. Proste tabelki, gdzie wpisujemy koszty, zmienne, stałe. Samo się nie sprzeda, więc muszę mieć pieniądze na reklamę. To także wchodzi do budżetu. Zakładam, że na reklamę w Google ADS muszę wydać kwotę 1200zł miesięcznie, ulotki reklamowe 300zł miesięcznie, social media 250zł, utrzymanie strony internetowej. To wszystko także ląduje w budżecie.
Środki czystości, papier czy kawa dla pracowników - im więcej rzeczy wezmę pod uwagę, tym bardziej zmniejszam ryzyko utraty pieniędzy. Gdy już uwzględnisz wszystkie koszty, masz pełen obraz rzeczy. Jak wiele zarobisz i jakie koszty poniesiesz. Wiesz już czego się spodziewać, zanim zaczniesz realizować swoje często nietrafne marzenia. Nie dość, że wiesz jakie masz koszty to co ważniejsze, wiesz ile musisz wyprodukować, aby w zarobić na koszty. Może się okazać, że odpuścisz, zanim zaczniesz nietrafnie inwestować swoje pieniądze. Bądź obdarty ze złudzeń! Pamiętaj, nie myli się ten, kto nic nie robi. 
Jeżeli nie wiesz jednak jak się za to zabrać, napisz do nas na e-mail lub zadzwoń. Służymy pomocą na każdym etapie rozwoju Twojego biznesu. Zapewniam Cię, że budżet to podstawa Twojego biznesu.

Proszę o więcej informacji

zdjęcie kobiety