SKLEP

kontakt@studiowiton.com

+48 515 180 937

+48 515 180 937

działalność gospodarcza

jednoosobowa działalność gospodarcza

ewidencja działalności gospodarczej

jak obliczyć ratę leasingu

©2023 Studio Witoń 

29 sierpnia 2022

Jak uniknąć licytacji komorniczej?

zdjęcie podpisu
zdjęcie kontrakt

Komornik to nie wyrok śmierci! 

 

Prowadząc własny biznes, bez znaczenia jaką ma formę spółka czy działalność, musimy podejmować decyzje, które wiążą się z ryzykiem finansowym. Nie raz widziałem, jak w jednej sekundzie ludzie tracą majątek przez jedną nieprzemyślaną decyzję. Co zrobić, aby nie trafić na kolegę komornika?

 

Jak dochodzi do licytacji komorniczej?
 

Czy musisz mieć złe intencje, aby wpaść w problemy finansowe? Otóż nie! 
Wyobraźmy sobie sytuację, w której prowadzisz działalność, gdzie produkujesz kasetony reklamowe. Zatrudniasz trzech pracowników, masz nie wielki park maszynowy, wynajmujesz lokal pod działalność, wszystko idzie według planu. Są zamówienia, zdobywasz nowych klientów. Naturalnie, myślisz jak przedsiębiorca, zaczynasz inwestować w park maszynowy. Jeden czy dwa leasingi na maszyny, rozwijasz się dalej. Trafiasz do szerszego grona klientów, zaczynasz produkować coraz więcej reklam: banerów reklamowych, liter reklamowych czy wydruków wielkoformatowych. Powoli tracisz czujność... Przecież interesy idą super!  W końcu trafia się klient, taki którego sobie wymarzyłaś/eś.

Zamawia 200 kasetonów reklamowych z aluminium z napinanym licem backlight. Duży kontrakt, wpłaca zaliczkę, zaczynasz produkcję. W hurtowniach zamawiasz materiały LED, profile. Wszystko dobrze szło więc, nie martwisz się, że coś pójdzie nie tak.  

Jednak sytuacja radykalnie się zmienia, klient odbiera zamówiony materiał lecz nie płaci za zamówienie.  Kontrakt był na 200 tysięcy. Co zawiodło, jak się teraz sytuacja rozwinie? Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś zabezpieczony i czy dokonałeś odpowiedniej analityki na wypadek zagrożenia.

Ile masz czasu? 

Licytacji komorniczej nie musisz się spodziewać od razu. I nie powiedziane że w ogóle do niej dojdzie. Jeżeli jesteś zabezpieczony finansowo, przede wszystkim jesteś ubezpieczony np. w Euler Hermes Towarzystwo Ubezpieczeniowe S.A., to jakoś z tego się wykaraskasz i pozostanie tylko czar goryczy. 
Sytuacja wygląda gorzej gdy nie przewidziałeś takiego zdarzenia i nie masz środków na spłacenie zaciągniętych kredytów kupieckich - potocznie mówiąc przelewów.
W takim momencie, gdy nie jesteś w spółce z o.o. i nie możesz w porę ogłosić upadłości pozostaje dogadać się z hurtowniami i liczyć na to, że pracownicy pozostaną i spłacisz zaległości. 

Jak działają licytacje komornicze?

Aby doszło do licytacji komorniczej, musi zapaść wyrok w sądzie gospodarczym. trwa to mniej więcej około 6 miesięcy, jednak wszystko zależy od złożoności procedury. Sąd wydaje wyrok czyli nakaz zapłaty w postępowaniu przygotowawczym. Masz 14 dni na odwołanie się od decyzji, lecz nie wiele to daje ponieważ hurtownia nie jest stroną i powodem twojego zadłużenia wobec niej jest tylko firma, która tobie nie zapłaciła.  Jeżeli wyrok się uprawomocni to klamka zapadła. Komornik ma zielone światło, lecz to nadal wszystko zależy od ciebie oraz wierzyciela. Jeżeli uda się dogadać z wierzycielem, wcale nie musi iść do komornika. W tym artykule znajdziesz więcej informacji o tym, jaką ponosisz odpowiedzialność w zależności od formy prawnej twojego przedsiębiorstwa. Tu znajdują się obszerne informacje, na czym polega dokładnie egzekucja komornicza. 


Dlatego w naszej firmie kładziemy nacisk na to, aby do takich sytuacji nie doprowadzać i zalecamy naszym klientom ostrożność w podejmowaniu decyzji na każdym etapie prowadzenia swojego biznesu. 


 

Proszę o więcej informacji

zdjęcie kobiety