SKLEP

kontakt@studiowiton.com

+48 797 709 568

+48 797 709 568

działalność gospodarcza

jednoosobowa działalność gospodarcza

ewidencja działalności gospodarczej

jak obliczyć ratę leasingu

©2024 Studio Witoń 

 

 


 

30 sierpnia 2022

Jak założyć własną działalność gospodarczą? 

zdjęcie biznesmenów
zdjęcie księgowe

Spółka z o.o. czy osoba fizyczna?
Jakie różnice oraz konsekwencje prawne wynikają z otwarcia Sp. z o.o. lub działalności gospodarczej?

 

Kto może założyć działalność gospodarczą?

 

Nie musisz być obywatelką lub obywatelem Polski, żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Czym jest działalność gospodarcza? Jest to osoba fizyczna, która posiada dowód osobisty i ma skończone 18 lat. Mając 18 lat, możesz samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Tu mam małą dygresję, własna firma to nie hulajnoga która się prowadzi! Musisz znać kilka ważnych zasad rodzących poważne konsekwencje prawne, w razie nieumiejętnego prowadzenia swoich interesów. Bardzo częstym błędem jest pozyskiwanie dotacji na otwarcie firmy. Wiele osób pozyskuje środki, otwiera biznes nie mając doświadczenia i zaczynają się problemy. Od niezapłaconych w terminie faktur VAT, po egzekucje komornicze. Jak to możliwe? Taką działalność często otwierają osoby młode, mając nie wielkie doświadczenie w biznesie. Fakt, mają świetny pomysł są pełne zapału i ambicji, lecz to nie wystarczy. Musimy pamiętać, że takich osób jest bardzo dużo i stanowią naszą konkurencję.  Zazwyczaj tacy przedsiębiorcy nie analizują dokładnie rynku oraz konkurencji ponieważ są bardzo podekscytowani swoim pomysłem i zaczynają działać po omacku. Czas mija, pieniądze się kończą, sprzedaż stoi w miejscu, a zobowiązania rosną i przedsiębiorca wpada w panikę. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej całą odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca który ją otworzył i za wszystkie powstałe długi odpowiada swoim prywatnym majątkiem. Od zegarka na ręce, po samochód. Komornik, mający tytuł wykonawczy w ręku, zajmie twoje konto bankowe w jeden dzień, ponieważ jest to system ,,ogniwo" i widzi, gdzie masz swoje konta bankowe. Jest także poborca skarbowy. Różnica jest niewielka: jeden i drugi zabierze wszystko, na co pracowałeś całe życie. Różnica jest tylko taka, że poborca skarbowy jest od ściągania długów administracyjnych, takich jak podatek VAT, podatek dochodowy (PIT, CIT) itd.  Komornik działania w imieniu sądu i ściąga należności opatrzone tytułem wykonawczym. Kontrahenci, rachunek za telefon, prąd, czy towary, za które nie dałeś rady zapłacić lub czynsz za wynajem.  Co to jest podatek VAT? Kiedy i jak się go rozlicza? Poradź się swojego księgowego i stosuj się do terminów, a unikniesz problemów! Naprawdę warto zacząć od dokładnej analizy, w której się specjalizujemy!  Złóż zapytanie i bądź spokojny o swoje interesy.

Jak założyć spółkę?

 

Na wstępie musimy wyjaśnić, że mamy kilka form spółki: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną lub komandytową. W tym artykule skupimy się jednak nad spółką z o.o.

Aby zawiązać spółkę konieczne jest sformułowanie dokumentu na podstawie którego spółka będzie działać w obrocie.

Akt założycielski  ma przewidziane przepisy regulujące formę  i dane spółki. 


A tak po ludzku: Zbiera się dwoje ludzi, którzy zakładają spółkę. Każdy z nich ma konkretne udziały w procentach. Procenty zależą od wniesionego wkładu finansowego. 50/50, 25/75 itd. to wpływa na podział zysków w spółce. Udziały nie mają wpływu na podejmowanie decyzji. Spółka ma wybranego prezesa który decyduje o sprawach ważnych, lecz prezes nie jest właścicielem. Prezesa wybiera zarząd. Na zgromadzeniu walnym uchwala się, krótko mówiąc, działania firmy. Zakupy, podział zysków, itd.
Odpowiedzialność prawna za działanie spółki przeniesiona jest na prezesa spółki jako osoby zarządzającej tym podmiotem.  A więc to nie to samo co działalność gospodarcza, tu nie odpowiadamy bezpośrednio swoim majątkiem gdyż spółka może ogłosić upadłość w każdym momencie, a pod młotek idzie majątek spółki, nie nasz. Należy dokonać wszelkich obowiązków, gdyż niedopilnowanie obowiązujących praw upadłości, tak czy inaczej, mogą wpłynąć na naszą odpowiedzialność finansową i podobnie jak w działalności gospodarczej utracimy swój majątek prywatny. Naturalnie, spółkę także może pozamiatać komornik sądowy lub poborca skarbowy, jeżeli nie będziemy płacić rachunków czy podatków. Spółka z o.o. niesie za sobą dużo korzyści takich jak pełna księgowość. Wszystko musi się zgadzać co do grosza, co daje nam pewność i kontrolę nad finansami. Wszystko jasno wynika z zeznań, które musimy składać do KRS. Jeżeli masz pomysł na swój biznes, lecz nie do końca czujesz się na siłach i masz wątpliwości, wyślij do nas zapytanie. Pomożemy Tobie wybrać najlepszą formę oraz doradzimy, jakie jeszcze korzyści płyną z założenia spółki z o.o. Tu znajdziesz szczegółowe informacje odnośnie założenia spółki z o.o.

Proszę o więcej informacji

zdjęcie monet i żarówki