SKLEP

kontakt@studiowiton.com

+48 515 180 937

+48 515 180 937

 - Creative Agency

działalność gospodarcza

jednoosobowa działalność gospodarcza

ewidencja działalności gospodarczej

jak obliczyć ratę leasingu

©2023 Studio WitoÅ„ 

30 sierpnia 2022

Jak zaÅ‚ożyć wÅ‚asnÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ…? 

zdjęcie biznesmenów
zdjęcie księgowe

Spółka z o.o. czy osoba fizyczna?
Jakie różnice oraz konsekwencje prawne wynikajÄ… z otwarcia Sp. z o.o. lub dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej?

 

Kto może założyć działalność gospodarczą?

 

Nie musisz być obywatelkÄ… lub obywatelem Polski, żeby zaÅ‚ożyć jednoosobowÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. Czym jest dziaÅ‚alność gospodarcza? Jest to osoba fizyczna, która posiada dowód osobisty i ma skoÅ„czone 18 lat. MajÄ…c 18 lat, możesz samodzielnie prowadzić dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. Tu mam małą dygresjÄ™, wÅ‚asna firma to nie hulajnoga która siÄ™ prowadzi! Musisz znać kilka ważnych zasad rodzÄ…cych poważne konsekwencje prawne, w razie nieumiejÄ™tnego prowadzenia swoich interesów. Bardzo czÄ™stym błędem jest pozyskiwanie dotacji na otwarcie firmy. Wiele osób pozyskuje Å›rodki, otwiera biznes nie majÄ…c doÅ›wiadczenia i zaczynajÄ… siÄ™ problemy. Od niezapÅ‚aconych w terminie faktur VAT, po egzekucje komornicze. Jak to możliwe? TakÄ… dziaÅ‚alność czÄ™sto otwierajÄ… osoby mÅ‚ode, majÄ…c nie wielkie doÅ›wiadczenie w biznesie. Fakt, majÄ… Å›wietny pomysÅ‚ sÄ… peÅ‚ne zapaÅ‚u i ambicji, lecz to nie wystarczy. Musimy pamiÄ™tać, że takich osób jest bardzo dużo i stanowiÄ… naszÄ… konkurencjÄ™.  Zazwyczaj tacy przedsiÄ™biorcy nie analizujÄ… dokÅ‚adnie rynku oraz konkurencji ponieważ sÄ… bardzo podekscytowani swoim pomysÅ‚em i zaczynajÄ… dziaÅ‚ać po omacku. Czas mija, pieniÄ…dze siÄ™ koÅ„czÄ…, sprzedaż stoi w miejscu, a zobowiÄ…zania rosnÄ… i przedsiÄ™biorca wpada w panikÄ™. W przypadku jednoosobowej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej całą odpowiedzialność ponosi przedsiÄ™biorca który jÄ… otworzyÅ‚ i za wszystkie powstaÅ‚e dÅ‚ugi odpowiada swoim prywatnym majÄ…tkiem. Od zegarka na rÄ™ce, po samochód. Komornik, majÄ…cy tytuÅ‚ wykonawczy w rÄ™ku, zajmie twoje konto bankowe w jeden dzieÅ„, ponieważ jest to system ,,ogniwo" i widzi, gdzie masz swoje konta bankowe. Jest także poborca skarbowy. Różnica jest niewielka: jeden i drugi zabierze wszystko, na co pracowaÅ‚eÅ› caÅ‚e życie. Różnica jest tylko taka, że poborca skarbowy jest od Å›ciÄ…gania dÅ‚ugów administracyjnych, takich jak podatek VAT, podatek dochodowy (PIT, CIT) itd.  Komornik dziaÅ‚ania w imieniu sÄ…du i Å›ciÄ…ga należnoÅ›ci opatrzone tytuÅ‚em wykonawczym. Kontrahenci, rachunek za telefon, prÄ…d, czy towary, za które nie daÅ‚eÅ› rady zapÅ‚acić lub czynsz za wynajem.  Co to jest podatek VAT? Kiedy i jak siÄ™ go rozlicza? Poradź siÄ™ swojego ksiÄ™gowego i stosuj siÄ™ do terminów, a unikniesz problemów! NaprawdÄ™ warto zacząć od dokÅ‚adnej analizy, w której siÄ™ specjalizujemy!  Złóż zapytanie i bÄ…dź spokojny o swoje interesy.

Jak założyć spółkę?

 

Na wstÄ™pie musimy wyjaÅ›nić, że mamy kilka form spółki: Spółka z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…, jawnÄ… lub komandytowÄ…. W tym artykule skupimy siÄ™ jednak nad spółkÄ… z o.o.

Aby zawiÄ…zać spółkÄ™ konieczne jest sformuÅ‚owanie dokumentu na podstawie którego spółka bÄ™dzie dziaÅ‚ać w obrocie.

Akt zaÅ‚ożycielski  ma przewidziane przepisy regulujÄ…ce formÄ™  i dane spółki. 


A tak po ludzku: Zbiera siÄ™ dwoje ludzi, którzy zakÅ‚adajÄ… spółkÄ™. Każdy z nich ma konkretne udziaÅ‚y w procentach. Procenty zależą od wniesionego wkÅ‚adu finansowego. 50/50, 25/75 itd. to wpÅ‚ywa na podziaÅ‚ zysków w spółce. UdziaÅ‚y nie majÄ… wpÅ‚ywu na podejmowanie decyzji. Spółka ma wybranego prezesa który decyduje o sprawach ważnych, lecz prezes nie jest wÅ‚aÅ›cicielem. Prezesa wybiera zarzÄ…d. Na zgromadzeniu walnym uchwala siÄ™, krótko mówiÄ…c, dziaÅ‚ania firmy. Zakupy, podziaÅ‚ zysków, itd.
Odpowiedzialność prawna za dziaÅ‚anie spółki przeniesiona jest na prezesa spółki jako osoby zarzÄ…dzajÄ…cej tym podmiotem.  A wiÄ™c to nie to samo co dziaÅ‚alność gospodarcza, tu nie odpowiadamy bezpoÅ›rednio swoim majÄ…tkiem gdyż spółka może ogÅ‚osić upadÅ‚ość w każdym momencie, a pod mÅ‚otek idzie majÄ…tek spółki, nie nasz. Należy dokonać wszelkich obowiÄ…zków, gdyż niedopilnowanie obowiÄ…zujÄ…cych praw upadÅ‚oÅ›ci, tak czy inaczej, mogÄ… wpÅ‚ynąć na naszÄ… odpowiedzialność finansowÄ… i podobnie jak w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej utracimy swój majÄ…tek prywatny. Naturalnie, spółkÄ™ także może pozamiatać komornik sÄ…dowy lub poborca skarbowy, jeżeli nie bÄ™dziemy pÅ‚acić rachunków czy podatków. Spółka z o.o. niesie za sobÄ… dużo korzyÅ›ci takich jak peÅ‚na ksiÄ™gowość. Wszystko musi siÄ™ zgadzać co do grosza, co daje nam pewność i kontrolÄ™ nad finansami. Wszystko jasno wynika z zeznaÅ„, które musimy skÅ‚adaÄ