- Creative Agency
©2023 Studio Witoń
Kto może założyć działalność gospodarczą?
Nie musisz być obywatelką lub obywatelem Polski, żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Czym jest działalność gospodarcza? Jest to osoba fizyczna, która posiada dowód osobisty i ma skończone 18 lat. Mając 18 lat, możesz samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Tu mam małą dygresję, własna firma to nie hulajnoga która się prowadzi! Musisz znać kilka ważnych zasad rodzących poważne konsekwencje prawne, w razie nieumiejętnego prowadzenia swoich interesów. Bardzo częstym błędem jest pozyskiwanie dotacji na otwarcie firmy. Wiele osób pozyskuje środki, otwiera biznes nie mając doświadczenia i zaczynają się problemy. Od niezapłaconych w terminie faktur VAT, po egzekucje komornicze. Jak to możliwe? Taką działalność często otwierają osoby młode, mając nie wielkie doświadczenie w biznesie. Fakt, mają świetny pomysł są pełne zapału i ambicji, lecz to nie wystarczy. Musimy pamiętać, że takich osób jest bardzo dużo i stanowią naszą konkurencję. Zazwyczaj tacy przedsiębiorcy nie analizują dokładnie rynku oraz konkurencji ponieważ są bardzo podekscytowani swoim pomysłem i zaczynają działać po omacku. Czas mija, pieniądze się kończą, sprzedaż stoi w miejscu, a zobowiązania rosną i przedsiębiorca wpada w panikę. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej całą odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca który ją otworzył i za wszystkie powstałe długi odpowiada swoim prywatnym majątkiem. Od zegarka na ręce, po samochód. Komornik, mający tytuł wykonawczy w ręku, zajmie twoje konto bankowe w jeden dzień, ponieważ jest to system ,,ogniwo" i widzi, gdzie masz swoje konta bankowe. Jest także poborca skarbowy. Różnica jest niewielka: jeden i drugi zabierze wszystko, na co pracowałeś całe życie. Różnica jest tylko taka, że poborca skarbowy jest od ściągania długów administracyjnych, takich jak podatek VAT, podatek dochodowy (PIT, CIT) itd. Komornik działania w imieniu sądu i ściąga należności opatrzone tytułem wykonawczym. Kontrahenci, rachunek za telefon, prąd, czy towary, za które nie dałeś rady zapłacić lub czynsz za wynajem. Co to jest podatek VAT? Kiedy i jak się go rozlicza? Poradź się swojego księgowego i stosuj się do terminów, a unikniesz problemów! Naprawdę warto zacząć od dokładnej analizy, w której się specjalizujemy! Złóż zapytanie i bądź spokojny o swoje interesy.
Jak założyć spółkę?
Na wstępie musimy wyjaśnić, że mamy kilka form spółki: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jawną lub komandytową. W tym artykule skupimy się jednak nad spółką z o.o.
Aby zawiązać spółkę konieczne jest sformułowanie dokumentu na podstawie którego spółka będzie działać w obrocie.
Akt założycielski ma przewidziane przepisy regulujące formę i dane spółki.
A tak po ludzku: Zbiera się dwoje ludzi, którzy zakładają spółkę. Każdy z nich ma konkretne udziały w procentach. Procenty zależą od wniesionego wkładu finansowego. 50/50, 25/75 itd. to wpływa na podział zysków w spółce. Udziały nie mają wpływu na podejmowanie decyzji. Spółka ma wybranego prezesa który decyduje o sprawach ważnych, lecz prezes nie jest właścicielem. Prezesa wybiera zarząd. Na zgromadzeniu walnym uchwala się, krótko mówiąc, działania firmy. Zakupy, podział zysków, itd.
Odpowiedzialność prawna za dziaÅ‚anie spółki przeniesiona jest na prezesa spółki jako osoby zarzÄ…dzajÄ…cej tym podmiotem. A wiÄ™c to nie to samo co dziaÅ‚alność gospodarcza, tu nie odpowiadamy bezpoÅ›rednio swoim majÄ…tkiem gdyż spółka może ogÅ‚osić upadÅ‚ość w każdym momencie, a pod mÅ‚otek idzie majÄ…tek spółki, nie nasz. Należy dokonać wszelkich obowiÄ…zków, gdyż niedopilnowanie obowiÄ…zujÄ…cych praw upadÅ‚oÅ›ci, tak czy inaczej, mogÄ… wpÅ‚ynąć na naszÄ… odpowiedzialność finansowÄ… i podobnie jak w dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej utracimy swój majÄ…tek prywatny. Naturalnie, spółkÄ™ także może pozamiatać komornik sÄ…dowy lub poborca skarbowy, jeżeli nie bÄ™dziemy pÅ‚acić rachunków czy podatków. Spółka z o.o. niesie za sobÄ… dużo korzyÅ›ci takich jak peÅ‚na ksiÄ™gowość. Wszystko musi siÄ™ zgadzać co do grosza, co daje nam pewność i kontrolÄ™ nad finansami. Wszystko jasno wynika z zeznaÅ„, które musimy skÅ‚adaÄ