SKLEP

kontakt@studiowiton.com

+48 515 180 937

+48 515 180 937

działalność gospodarcza

jednoosobowa działalność gospodarcza

ewidencja działalności gospodarczej

jak obliczyć ratę leasingu

©2023 Studio Witoń 

krowa b2b

    W Grudniu 2021r. zwróciła się do nas firma Wood Shop aby powierzyć nam pracę nad wdrożeniem ich nowego flagowego projektu. Firma Wood Shop jest sporym graczem na rynku zabawek drewnianych w postaci placów zabaw. Eksportują swoje produkty z powodzeniem od lat na rynki europejskie takie jak Niemcy, Francja, Czechy, Rumunia, Belgia - lista jest długa.

Do roku 2022 głównym lejkiem sprzedażowym Wood Shop był model sprzedażowy B2B. W 2021 zarząd spółki postanowił wprowadzić na rynek z nową marką w typowy B2C czyli e-commerce. Od sklepu na platformie shoper po marketplace Allegro czy Empik

  Na nasze nieszczęście markę próbowała wdrożyć już duża agencja reklamowa o.....pl, ale niestety  projekt został kompletnie położony na łopatki. Poza pięknie napisaną kampanią i zwykłym WooComercem na Wordpress nie zrobiono nic. 
Podsumuję to tak: Jeżeli ktoś będzie Ci życzył "Owocnego Dnia" to bym się grubo zastanowił nad biegiem wydarzeń które Cię czekają.
Sezon sprzedaży placów zabaw zaczyna się już w lutym, a więc mieliśmy 3 miesiące na budowę sklepu, kampanii oraz wdrożenie rozwiązań ERP. 

B2C

Model biznesowy co to takiego?

  Na samym początku należało przygotować nowy model biznesowy oraz zbudować, tak zwane, lejki sprzedażowe, opracować i przygotować kampanię reklamową Google ADS, Facebook oraz Allegro. To wszystko to proces, który trwa ponieważ nie ma złotego środka, który od razu zadziała i nada sens pompowaniu grubych pieniędzy w kampanię ADS, gdy one się uczą. No chyba, że mamy nieograniczony budżet - wtedy można wszystko. Trzeba mieć jednak na uwadze, że klient to nie "Krowa Dojna" i ma swoje oczekiwania. A więc trzeba być ostrożnym w swoich działaniach. 

   Kiedy lead trafia na twój sklep e-commerce?

    Tu model B2C wymaga od ciebie bezpośrednich działań: Sam musisz promować produkty w sklepie oraz budować świadomość marki na rynku. Minus tego jest taki, że trwa to długo i same kampanie Google Ads czy Allegro Ads lub Facebook nie wystarczą. Nie jesteśmy sami na świecie ze swoim produktem i każdy próbuje swoich sił w modelu B2C. Taki diler B2B jest w internecie B2C, także w nielicznych przypadkach potrafi sporo ci namieszać, jeśli zmieszasz model biznesowy B2B z B2C.

   To odpowiedni czas aby powrócić do naszej historii z projektem Funky Combo. Decyzja zapadła i rozpoczęliśmy pracę nad wdrażaniem modelu B2C. Pierwszy miesiąc to prace nad analizą konkurencji oraz doborem odpowiednich fraz oraz słów kluczowych i utworzeniem wcześniej opisanych lejków sprzedażowych.

   Co to jest analiza konkurencji?

      Profesjonaliści korzystają z zaawansowanych narzędzi analitycznych Google Analytics, ale co zrobić, gdy marka wchodzi na rynek i nie ma żadnych danych analitycznych?

Z pomocą przychodzą inne narzędzia, takie jak programy do analizy Senuto, Semstorm Answer the Public, analizer słów kluczowych ADS. Nie ma jednego złotego środka. Wszystko trzeba samemu opracować i przemyśleć. A tu już wiele zależy od naszej wiedzy oraz kreatywności. Co więcej, od naszego doświadczenia. Programy same za nas wszystkiego nie zrobią.

  Krok po kroku wdrażaliśmy ściśle określone plany, które szczegółowo zaplanowaliśmy i przedstawiliśmy na każdym etapie naszemu klientowi.

Zaczęliśmy prace nad budową sklepu na platformie shoper oraz jednocześnie powstawały marketplace takich jak Allegro oraz Empik.

   Dlaczego marketplace? 

   Tu jednak są prowizje i w pewnym sensie jest to jak diler!

Zgadza się jednakże zyskujesz zaufanie klienta, który czuje się bezpiecznie, bo jest chroniony prawem. Dodatkowym plusem marketplace jest to, że masz pieniądze od razu - nie czekasz. Warto dodać, że marketplace samo się nie zrobi i musisz poświęcić czas, aby twoje aukcje wyglądały jak najładniej, były dobrze opisane, wzbogacone o infografiki oraz ładne zdjęcia.

  Ładnie opisane akcje, czy piękne infografiki to nie wszystko. Marketplace w ubiegłych dekadach bardzo się zmieniły, wprowadziły własny system promowania ofert, co także wiążę się z dodatkowym nakładem pieniężnym. Tu, jak w Google Ads, musisz posiadać stosowną wiedzę, aby nie przepalić budżetu i nic nie sprzedać. Pamiętajmy, że w sieci nie jesteśmy sami.

  Najlepszym modelem B2C jest rozwiązaniem na Shoper. Płacisz jednorazowo za rok określoną kwotę i zaczynasz sprzedaż w sieci. Płacisz jedynie prowizje od bramki płatności 1,19% od kwoty za sprzedaż. To nie 9%, jak w przypadku allegro.

  Shoper, tak jak marketplace, musi mieć ładny wygląd, czyli efektowne grafiki, dobrze przygotowane opisy produktu oraz dobrze przygotowane SEO. Shoper jest jak sklep w galeri handlowej tylko ze w sieci i tu także wchodzą ludzie stąd nacisk na każdy detal. Jeden mały błąd klient poczuje się nie pewnie i go tracisz. 

  Co to jest SEO? 

      Seo jest bardzo mocno eksploatowanym słowem w internecie przez zaczynających marketingowców. Nota bene, nie mają oni większego pojęcia o sprzedaży. Zazwyczaj chcą zwiększyć zasięgi, lecz sami nie wiedzą czego i jak.

Sam często dostaję od nich ofertę, że wypromują moją stronę. ,,Co za burak!”, myślę. Nawet nie widzi do kogo śle swój bełkot marketingowy. Nie ma pojęcia, że prawdziwe SEO zaczyna się od zbudowania odpowiedniej relacji z klientem opartej na zaufaniu, natomiast na to pracuje się latami. Dlatego powierzono nam projekt Funky Combo.

Żeby nie przynudzać, przejdę do podsumowania.

    Można powiedzieć, że pewien sposób to franczyza. Oddajesz produkt dilerom i to oni się zajmują dystrybucją tego produktu. Dostarczasz podstawowe materiały marketingowe, zdjęcia, opisy i cześć. Po twojej stronie pozostaje jednak dostawa produktu do klienta oraz rozpatrywanie reklamacji.

     To wszystko zależy od wielu czynników. Z jednej strony nie ponosisz stricte kosztów kampanii i promocji produktu. Z drugiej strony nie ma nic za darmo, musisz oddać dilerowi sporą prowizję oraz dać odroczony termin płatności. I tu jest pies pogrzebany, ponieważ taki diler potrafi skutecznie zrobić sobie z Ciebie linię kredytową. Nie okrada nikogo, lecz odciągając płatność pod pretekstem większej sprzedaży zwyczajnie korzysta z Twoich pieniędzy. Jeżeli, suma sumarum, stać cię na to, żeby ktoś obracał Twoimi pieniędzmi, to nie ma większego problemu. Należy jednak rozważyć upadłość konsumencką takiego dilera, który w końcu nie zapłaci. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich do jednego wora, zatem nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy to się opłaca. 

B2B co to ?

Czy sprzedaż B2B się opłaca, jakie korzyści niesie za sobą?

zdjęcie ręki z wykresem

   Co z tym B2C? Czym jest i jak to skutecznie wdrożyć?

      Sprzedaż B2C to typowy model biznesowy e-commerce , w którym masz pełną kontrolę nad tym co robisz i nie oddajesz nikomu prowizji oraz nie czekasz za płatnością. Mając sklep zbudowany na platformie Shoper sam zarządzasz procesem sprzedaży. Jest kilka istotnych faktów.

Fakt pierwszy: masz pełną kontrolę nad sprzedażą, nie oddajesz prowizji, widzisz jak zachowują się leady. Lead to jeszcze nie klient. Cała sztuka to przekształcenie leadu na klienta. 

zdjęcie dzieci

   Co to jest lead?

   Lead to przede wszystkim zbiór danych o potencjalnym kontrahencie.

    Jak pozyskać lead?

    Najprostszą drogą jest newsletter. Newsletter to miejsce, gdzie lead pozostawia swoje dane nr. telefonu, adres mailowy itd. Z tak pozyskanymi danymi, na które lead musi wyrazić zgodę, aby wszystko było zgodne z prawem, możesz zacząć pracować, aby lead stał się twoim klientem.

    Jak przekształcić lead w klienta? 

Wachlarz sposobów jest nieograniczony. Zaczynając od gratisów, a kończąc na filmach reklamowych lub filmach promocyjnych, w których oferujesz darmowe porady, np. jak stworzyć nowoczesny ogród z permakulturą ogrodową. 

baner reklamowy

Projekt Funky Combo - a więc B2B czy B2C

29 kwietnia 2023

Spot reklamowy

Nie oceniona forma przedstawienia firmy na kanale YouTube oraz Social Media. Krótkie formy filmowe to bardzo atrakcyjna forma filmu promocyjnego dla firm. Przede wszystkim jest bardzo tania w emisji na kanałach You Tube.

 Pszczeli podcast 

Podcast to także świetna forma osadzania marki w rynku. Jest to bardzo fajne narzędzie co ważne do określonej liczny odcinków jest darmowe. Zapewnia świetnie pozycjonowanie, gdy masz chwytliwy temat zasięg idzie w tysiące użytkowników.

   Jak wiele zrobiliśmy?

   Pracowaliśmy nad marką 9 miesięcy. Po drodze tworzyliśmy kampanie reklamowe Ads, opracowaliśmy strategię, sesję zdjęciową, filmy reklamowe oraz instruktażowe. Przygotowaliśmy także personalny wygląd graficzny dla nowych produktów Zajmowaliśmy się też wdrożeniem ERP Baselinker oraz integracją z wewnętrznym systemem księgowości Enova 365.

   Po drodze mieliśmy liczne atrakcje, takie jak inwazja Rosji na Ukrainę, kryzys energetyczny, rosnąca inflacja… to wszystko nie sprzyjało temu projektowi, lecz odnieśliśmy sukces. Dokładnych danych nie wolno nam podać - to tajemnica handlowa, której pilnie strzeżemy. To jednak nasi klienci!

Wystarczy wpisać w internecie nazwę Funky Combo - zobaczycie sami co internet wam opowie o naszej pracy.